Blog Małgorzaty Burzyńskiej-Keller

Wpisy

 • wtorek, 06 października 2015
  • powietrze jest cudownie jest

    

   Dzień warszawski, spędzony głównie w Żydowskim Instytucie Historycznym, klimat niesłychany tego miejsca, niepowtarzalny. Słońce, kawa, spacer, a potem koncert w filharmonii, znajomi załatwili mi wejściówkę. Nawet "siedzącą". Potem powrót w lesne trakty, z domu, z łóżka w nocnych formalnościach jeszcze, polar, szlafrok i od razu - w las, do lasu. Drzewa są dobre, cierpliwe. Kilka dni temu przysnęłam po południu i przyśnił mi się zły sen. Więc otworzyłam drzwi, Maria spała, za nimi las, gesty - i noc, gwiazdy, zapach, cisza. Pięknie. Gdzieś delikatna spadała kropla i uderzała o iść. Taki metronom leśny i nocny. Siedziałam na tarasie jednym, drugim, trzecim, chodziłam bezsennie koło domu bo ja- jak Józef hen - "nie boje się bezsennych nocy" i  w końcu wyrzuciłam ten sen, ochłodziłam się, uspokoiłam myśli. Nie wiem, czy potrafiłabym mieszkać w mieście.To już rok od momentu wyjazdu, byle dalej, daleko. Próbuję ale zupełnie mi to nie wychodzi. Po dwóch dniach spędzonych w mieście - wręcz w popłochu - wyjeżdżam. Do lasu. Do Marii. Tu ludzie życzliwsi.

   Wolę "dojeżdżać". Mam w pokoju piękne, duże biurko pośród mnóstwa ksiąg i książek, kominek, piec. Dobre ciepło pieca jest uspokajające. 

   Czytam to, co napisał Rilke. Obok Max Frisch. Z plecami wspartymi o ciepło pieca, w chłodne dni.

   Mogę mieszkać w dwóch miastach; we Lwowie i Drohobyczu. Paryż jest - oczywistością. W Warszawie na chwilkę. Pomyślałam sobie w święta Sukkot, że ja nie muszę uświadamiać sobie własnego pielgrzymowania…. bo ja - jestem od prawie roku bez dwóch miesięcy - w drodze. Obłaskawiam miejsca - i jestem. Dłużej, krócej i dalej w drogę. Wiewiórki i zające przebiegają drogę. Oczywiście, ze czasami piła, krajzega - oczywiście. Zaraz wyjdę z papierosem, przemyśleć przeczytaną frazę Rilkego. A potem znowu wrócić do "narzeczone Schulza", którą to książkę polecam i uprzedzam, że nie jest łatwa. Jest fascynująca, zostawia ślad. Wraca się do niej. Juna Szelińska, Bruno...

   "(…) Myślała czasem - gdyby nie wojna… Albo gdyby oparła si na innym meżczyźnie? dorodnym samcu lub cynicznym karierowiczu. Wszystko na pewno potoczyłoby się inaczej. Ale czy byłaby szczęśliwsza? Bardziej spełniona? Jej brzuch doświadczyłby wątpliwego błogosławienstwa narodzin. Miałaby do kogo wracać do domu, podsmażać ziemniaki, robić mielone kotlety, z kim odrabiać lekcje, o kogo się martwić, a potem niańczyć wnuki. Fiszki i tak mogłaby sobie zapisywać. Tylko o czym? jakie?

   KROCHMAL Skrobia ziemniaczana z wodą, konserwuje tkaniny - bieliznę, koszule, chustki do nosa. Używany też do walki z trądzikiem ( u niemowlat)

   MAGIEL prasowanie przy użyciu walców (pościel, obrusy, ręczniki) Ośrodek osiedlowego życia towarzyskiego. Jak wywabiać plamy (krew, sok z porzeczki, czerwone wino… niepotrzebne skreślić)

   POMIDORowA? Bierzemy kilo dojrzałych pomidorów i całą swoją rozpacz… (…)"

   Agata Tuszyńska "Narzeczona Schulza"

   Wychodzę, w piecu pali się dobrze, wystarczająco.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   wtorek, 06 października 2015 00:14
 • wtorek, 29 września 2015
 • piątek, 25 września 2015
  • Yeah… :-)

    

   Jest dobrze. Dobrze. Obłaskawione noce i dni. Ciepłe. Dobre. Odżywam. Stałam się "leśnym człowiekiem" - mieszkam w cudownej "chatce Puchatka", że… no bajka i luksus, buciki z wężowej skórki, samochód, Mozart albo Frank Zappa brzmi, samochód miód, Kia 2015 wszystko ma, heh.

    

   SZKOŁA. Wracam do domu, herbata czeka. Bezcenne. 

   Nareszcie.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   piątek, 25 września 2015 13:28
 • czwartek, 10 września 2015
  • Nowy Rok / Rosh Hashana 5776

    

   Wszystkim Państwu życzę z okazji nadchodącego Nowego Roku 5776 czyli świąt Rosh HaShana

    

                      

    

   Obyśmy zostali zapisani na dobry rok! Oby był naprawdę dobry!

   Obyśmy wszyscy byli zapisani - tak jak na to zasłużyliśmy. 
   Przyjaciołom życzę tego, czego oni mnie.
   Wrogom - tak samo, tyle że dwa razy więcej. Sobie - już ja wiem, czego sobie życzę! :-)

    

   ps. janda.pl

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   czwartek, 10 września 2015 23:25
 • czwartek, 03 września 2015
  • Program tvp i Och-Teatr

    

    Wieczna Callas

    

    

    

    

    

    

    

    

   Dziękuję Panu Profesorowi Pawłowi Śpiewakowi, Panu Krzysztofowi Liedelowi, Panu Andrzejowi Saramowiczowi, Księdzu Henrykowi Paprockiemu, Panu Adamowi Michnikowi !

   Dziękuję cudownej Krystynie Jandzie! Wspaniałej Aktorce, o niebywałym talencie i sile godnych Heleny Modrzejewskiej. Ukłony!

    

    

   A tutaj - wspomnienie Pieknych Dwudziestoletnich i zachęta do odwiedzania Wiadomego Miejsca :-) Pozdrowienia! Biennale w Venice czeka!

    

   POLECAM FILM MARII KONWICKIEJ "AKTORKA" - o Elżbiecie Czyżewskiej! Nigdy dość.

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   czwartek, 03 września 2015 18:17
 • piątek, 14 sierpnia 2015
  • Kantor, Kantor !

    

    

   Po pierwsze prof Maria Janion i od razu wklejam link, niestety nie jest aktywny, trzeba skopiować i wkleić w pasek zadań, a warto. 

   http://wyborcza.pl/1,97737,6977769,Maria_Janion_o_poczatku_wojny__Kleska_jest_kleska.html

   Po drugoe jestem ogromnie ciekawa eksperymentu Janka Hryniaka i trzymam kciuki. Borys Szyc jako Tadeusz Kantor - tez wklejam:

   http://wyborcza.pl/1,112588,18363230,abc.html

    

   Oboje są moimi Mistrzami Absolutnymi. No, ciekawe. ja program o Kantorze, oni film, na który czekam, to jest drugie wydarzenie, na które czekam, bo pierwszym jest książka Agaty Tuszyńskiej "Narzeczona Schulza". Jako mocna "trójka" oczekiwania jest dotacja ewentualna na mój film o Edwardzie Stachurze, który własciwie już ma zrobiony! Nikt nie ma takich materiałów. Skromna jestem ale tu muszę przyznać sobie rację. Skromnym trzeba mieć z czego być - jakkolwiek to brzmi.

   Dzisiaj urodziny damy polskiego kina pani Beaty Tyszkiewicz, pierwszej gwiazdy, cudownego człowieka, KOBIETY która wysłuchała próśb zdającej do Szkoły Filmowej wtedy, a piszącej te słowa i Jankowi Frankowskiemu, studentowi wydziału operatorskiego aby etiudkę nakręcić i zaprosiła nas do siebie, do domu, cierpliwa - niesamowicie. Filmik okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę" i własnie muszę go dać do Chimney Pot a potem do TVP bo - bo warto. Pani Beata lubi ten film! Nawet profesor Kazimierz Karabasz wyraził uznanie.

   Wszystkiego najlepszego, pani Beato! Ukłony! Pięknie, cudownie wygląda Pani w filmie Marii Konwickiej o Elżbiecie Czyżewskiej "Aktorka".

   Obejrzyjcie Państwo koniecznie, KONIECZNIE! "W obronie własnej" i "Niewdzieczność" - pyszny duet aktorski z Antoniną Gordon-Górecką i Beatą Tyszkiewicz! Wyśmienite filmy telewizyjne.

   Na deser "niech schezną artyści" Tadeusza Kantora. Kto nie rozumie - ten kiep!

    

   https://www.youtube.com/watch?v=7SQHA5h6l2g

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   piątek, 14 sierpnia 2015 08:53
 • czwartek, 13 sierpnia 2015
  • Fundacja

   Fundacja jest dziełem wspaniałego pomysłu, 'dealu", naprawdę szczerych chęci. Minęło 10 lat. fetować działania fundacyjne będziemy jesienią, po świętach Nowego Roku i Jom Kippur.

    

   Pierwszy Zarząd błogosławionej pamięci Ewa Hartenberg, wspaniała kobieta, piękne serce, dobry człowiek. Ileż Ona miała przyjaciół, wszyscy Ja kochali. Może jednak nie ale ci, którzy do tego grona nie mogą być policzeni, nie są warci mojej uwagi.

   Fundacja została powołana przez Zarząd Gminy czyli Ewę, Huberta Rogozińskiego, błogosławionej pamięci Mecenasa Michała Nadel i Symche Kellera. No, to było coś. Ruszył festiwal sztuki Filmowej Jidysz, kontakty z Brandeis University, ze Steven Spielberg Archive, z Columbia University… jeździliśmy od miasteczka do miasteczka, aż w końcu powitał nas Paryż i Le Marais.

   Przed wykładem, który był genialnie tłumaczony, miałam tremę, jakiej chyna nie miałam nigdy. Był ze mną Symcha i to on, kiedy dostałam prawie histerii przed Musee - dał sobie ze mną radę, uspokoił mnie.

   Fundacja wręcz 'wdarła się" do szkół z wykładami "Lekcja judaizmu" - ile osób z Gminy "wyłożyło" ten temat!

   Staramy sie nadal o dotacje i bedziemy się starać! Wywiady z prezydentem Lechem Wałęsa, z arcybiskupem Życińskim pamięć o Nim wspaniała, wywiady także z członkami Gminy, których - już nie ma miedzy nami, odeszli. Wspomnienia ich… programy. Ile tego!

    

   Polubcie nas, bardziej, jeszcze bardziej :-)

    

   https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Ochrony-Dziedzictwa-Kultury-Zydow-Wspolne-Korzenie/726048394153988?pnref=story

   Od dwóch tygodni mam kłopoty z kręgosłupem, jak on wie, kiedy dać mi łupnia.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   czwartek, 13 sierpnia 2015 02:50
 • wtorek, 04 sierpnia 2015
  • myśli

    

   O wielki, Gaston, co Ty powiedziałbyś na to dookolne szalenstwo! Nic, zdaje się, i ja podażę za Tobą ale na odchodne powiem: wiele, wiele lat temu spotkałam w lesie drzewo, wręcz zastąpiło mi drogę,  podało mi swoje konary, otoczyło listowiem, miłośnie szumiało… tak. Nie od razu…. długi czas minął zanim uwiłam sobie, pozostawiając inne drzewa (pech, głupota) gniazdo na tym drzewie. Szybko okazało się, że drzewo jest proste, aby nie rzec prostackie, nie wiedziałam, jak je "uprawiać". Czysta źródlana woda była dlań niemiłą koniecznością aby przetrwać. Wszystko, co piekne, dla drzewa było zbyteczne. Wszystko, co misterne, jubilerskie, finezyjne - drzewo odrzucało. Ale trwało i nadal szumiało wielce miłośnie. Dla mnie i siebie.

   Kiedy chciałam gniazdo opuścić, pośród liści zerwał się przerażony wiatr, huragan - więc zostałam. Niepotrzebnie. Drzewo było cierpliwe i wytrzymałe. Od krótkiego ostatnio czasu ktoś inny pojawił się i zaczął taniec godowy wkoło drzewa, a co najistotniejsze zaczął przynosić gnój pod jego konary i to okazało się trafieniem w sedno, to się drzewu spodobało. Nie woda czysta. Gnój.

   Gniazdo, na konarze, na którym trwało, runęło. Konar i drzewo pokochali gnój wraz z jego smrodem.

   Gniazdo wpadło w odchody i musiałam je zostawić. I pójść, odejść daleko, zabrałam książki i filiżankę z pięknej porcelany. Smród czasami jeszcze "dochodzi" do mnie ale Gaston Bachelard oświetla moją drogę,  drogę mędrca przy świecy i filozofii mówienia : nie. 

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   wtorek, 04 sierpnia 2015 21:13
 • piątek, 31 lipca 2015
  • przed podróżą

   Już po rejestracji nowego materiału telewizyjnego, zapraszam : ja i Symcha, Przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi (obecnie) wspominamy czasy lat 80-tych i 90-tych. Było bardzo miło, przespacerować się po wspomnieniach, których jest 25 lat i w nich Zachodnia 79. Nigdy nie zapomnę spacerku heh, z Pojezierskiej na tę Zachodnią w dzien Jom Kippur. Na Kol Nidre. I spowrotem, ma się wiedzieć. Zobaczcie na mapie.

   Poza materiałem, znowu leśnie i i wakacyjnie z lekka, chatka puchatka w środku lasu z kotem, kominkiem, cisza, której nie zakłócają osoby ze mną mieszkajace albo ja z nimi, bardziej to prawdziwie brzmi,bowiem jestem w drodze, ja wiem, "to wielka rzecz być znowu w drodze" ale zmęczenie, ten "najświętszy stan człowieka" daje znać o sobie pukając do różnych części ciała (boli) i umysłu.

   Dzisiaj do Warszawy na wielkie spotkanie. Poczytalabym Balzaka… Czekam na "Narzeczona Schulza" Agaty Tuszyńskiej, bardzo. Przerwałam pisanie i trudno wejść w ten rytm znowu.

   Zostawic po sobie ślad, czarcią łapkę w krakowskich klimatach :-)

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   piątek, 31 lipca 2015 08:25
 • czwartek, 23 lipca 2015
  • zburzone świątynie

    

   Zbliża się Tisha b'Av 9 dzień miesiąca Av, wedle kalendarza żydowskiego, kalendarza ksieżycowego. Jutro rocznica odejścia definitywnego poety Edwarda Stachury, poety życia, sposobu życia, poety nieznośnej lekkości bytu, Muzy Wszelkiej łagodności i buntownika - bez kompromisów.

    

   Jutro rejestracja programu tvp. Potem - może nastąpi cisza, cytując tytuł znakomitego filmu z Markiem Perepeczko, a może przeciwnie - może trzeba będzie rąbnąć pięścią w stół i zburzyć pozorny spokój ferajny podszywającej się nieudolnie pod arystokrację narodu israela.

    

   W moim życiu nastąpiło kilka zburzeń, kilku świątyń, niesłychanie boleśnie odczuwam to do dnia dzisiejszego, odejście Matki, odejście Ojca, odejście Wojciecha Hasa, odejście Michała Kalabińskiego, w czesne odejścia moich Dziadków. Tak więc treny odmawiam każdego dnia, nawet nie wypowiadając słów, czuciem i uczuciem postrzegając pejzaż dookolny przez ten ból tych nieobecności. Tak bardzo niezłomnych i - nic nie można zrobić  choćby rozsadzało serce, dławiło, a oddech stawałby się kością w gardle. Odejście Janiny Skowrońskiej również odczułam bardzo mocno. Tyle tych odejść. Historia Gminy - Kongregacji Wyznania Mojżeszowego także już odeszła, Minc i Praszkier, panowie i panie - odeszli, zostało niewiele bardzo niewiele osób i w większości konwertyci.

    

   Ponieważ wchodzimy powoli w domeny historii, dla Państwa przygotowany materiał.

    

   9 Av 70 roku Druga Świątynia Jerozolimska upadła. Legła w gruzach w rocznicę zdobycia i zburzenia Pierwszej Świątyni Salomona przez Babilończyków w 586 roku p.n.e. Z ziemią zrównano jedyne sanktuarium gdzie można było składać ofiary całopalne tak ważne w naszym, powiedzmy, wtedy kulcie. Czy jakieś fatum zaciążyło nad tym dniem i miejscem? Przecież za 65 lat w 135 roku n.e. 9 Ab Rzymianie  zdławią kolejne powstanie narodowowyzwoleńcze Żydów i na ponad tysiąc lat położą kres marzeniom o własnym państwie.  Zamienię w ruiny wasze miasta, spustoszę wasze miejsca święte, nie będę wchłaniał przyjemnej woni waszych ofiar. Ja sam spustoszę ziemię, tak że będą się zdumiewać wasi wrogowie, którzy ją wezmą w posiadanie. Was samych rozproszę między narodami, dobędę za wami miecza, ziemia wasza będzie spustoszona, miasta wasze zburzone (Kpł 26, 31-33)

   Tragedię zapowiadało wiele znaków: gwiazda na niebie w kształcie miecza, silny blask od  ołtarza Przybytku na kilka dni przed Świętem Przaśników 66 roku,jagnię narodzone w samym środku Świątyni a także samoistne otwarcie się zaryglowanej wschodniej bramy.Powstanie żydowskie trwało w Palestynie od 66 roku. Jego przyczyn można by szukać w konfliktach narodowo-kulturowych narastających od początku panowania Rzymian nad tym terenem. Martin Goodman w książce Rzym i Jerozolima. Zderzenie antycznych cywilizacji,podkreśla, że zarzewiem wojny były również wewnętrzne spory pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami żydowskimi. 

   Wpływ na wywołanie pierwszych zamieszek mógł mieć czyn prokuratora rzymskiego Gezjusza Florusa, który zrabował ze skarbca świątynnego siedemnaście talentów złota, zapewniając, że kwotę  przeznaczy na rzekomo zaległe podatki. Jednak bezpośrednim impulsem dającym pretekst do zbrojnej interwencji Cesarstwa było zaprzestanie przez Eleazara, syna arcykapłana Ananiasza, dalszego składania ofiar za zdrowie i pomyślność cesarza oraz ludu rzymskiego. Takiej zniewagi Imperium znieść nie mogło – Neron posyłając do Judei i Galilei jednego ze swych wodzów Wespazjana oraz jego zdolnego syna Tytusa, rozkazał aby szybko rozprawić się z rebelią. Z początku powstańcy osiągnęli pewną przewagę, zajmując spore i znaczące terytoria Z czasem, tłumienie zamieszek szło coraz sprawniej wyszkolonemu i licznemu wojsku (ok 60.000 żołnierzy). Do końca 67 roku legiony podporządkowały sobie Galileę, Samarię i północną Judeę  a w 68 ziemie na wschód i południe od Jerozolimy także Idumeę i tereny w pobliżu Morza Martwego. Żydzi bez dobrego uzbrojenia i wyszkolenia nadrabiali poświęceniem. W momencie  rozpoczęciem walk ogłosili powstanie niepodległego państwa Izraela (nie zastosowano imienia Juda gdyż nazwa ta zbyt bardzo przypominała rzymską prowincję Judeę) a także poczęli bić monety bez wizerunków ludzkich, przeważnie z wytłoczonymi kielichami, gałązkami palmowymi czy cytrusami oraz z hasłami: Święta Jerozolima i Wolny Syjon. Dla podkreślenia aspiracji narodowowyzwoleńczych stosowano nową rachubę lat – od wyzwolenia Jerozolimy. Mimo marzeń o wolnym kraju los żydowskiego powstania był od początku przesądzony. Rzymianie ostateczne rozwiązanie problemu odwlekali z dwóch przyczyn – po pierwsze liczono że społeczeństwo żydowskie samo się wykrwawi nękane bratobójczymi walkami, po drugie niejasna sytuacja w Rzymie nie sprzyjała podejmowaniu poważnych decyzji. Cesarz Neron popełnił samobójstwo, po nim następowali w bardzo krótkich odstępach czasu kolejni władcy: Galba, Oton i Witeliusz. Wespazjan ociągał się z rozpoczęciem oblężenia Jerozolimy, gdyż nie był pewny swego losu. Z perspektywy lat można by rzec, że zupełnie niepotrzebnie. Los bowiem chciał by to właśnie on został nowym władcą Imperium i rozpoczął panowanie dynastii Flawiuszów. Obwołany cesarzem przez swoich żołnierzy pomaszerował do Wiecznego Miasta, aby ugruntować jeszcze dość chwiejną pozycję. Ponieważ potrzebował spektakularnego zwycięstwa zadanie zdobycia Jerozolimy powierzył swemu synowi Tytusowi.

   Antyczna stolica żydowska posiadała dobre warunki do obrony. Położona na wzniesieniu i oddzielona ustępem schodzącym ku dolinom Cedronu i Hinnoma czyniła atak z użyciem ciężkiego sprzętu oblężniczego prawie niemożliwy. Dodatkowo otoczona była potężnymi murami (tzw. Pierwszy Mur okalał Górne i Dolne Miasto, Drugi niejako łączył Antonię z Pałacem Heroda a Trzeci otaczał przedmieście Bezeta). Choć sprawiała groźne wrażenie zwłaszcza ze swymi twierdzami i wieżami była do zdobycia. Tytus zauważył słabość Trzeciego Muru i z tego miejsca postanowił poprowadzić swój pierwszy atak. Przed jego rozpoczęciem, być może kierowany uczuciem do żydowskiej księżniczki Bereniki, lub zwyczajnie przychylnie nastawiony do powstańców próbował  negocjować z mieszkańcami Jerozolimy. Były to jednak próby nieskuteczne.

   ''

   Józef Flawiusz. 

   Na początku maja 70 roku wojska rzymskie usypawszy wokół ścian murów wały i wtoczywszy na nie machiny oblężnicze, tarany oraz katapulty rozpoczęły szturm. Pierwszy punkt żydowskiej obrony padł już po 15 dniach oblężenia – 25 maja. Drugi Mur został zdobyty 30 maja. Rzymianie przenosząc się do wnętrza miasta przystąpili do podwójnego ataku – na fortecę Antonię górującą nad terenem świątynnym oraz na pałac Heroda jako miejsce strategiczne. Działające w Jerozolimie cztery frakcje żydowskie: zeloci jerozolimscy Eleazara, zeloci galilejscy dowodzeni przez Jana z Gischali, sykaryjczycy oraz Jdumejczycy, którzy przybyli na pomoc stolicy poczęli w obliczu zagrożenia jednoczyć się w walce. Bój był coraz bardziej zacięty. Żydzi wykazywali się męstwem i heroiczną postawą. Rzymianie, aby budować kolejne wały musieli sprowadzać drewno z miejsc odległych o kilka - kilkanaście kilometrów, gdyż tereny wokół miasta zdążyli już ogołocić. Obrońcy Jerozolimy zmagać się jednak musieli z problemem daleko poważniejszym. W mieście brakowało wody, zapanował straszliwy głód. Tragiczną sytuację pogorszyła decyzja Tytusa o otoczeniu metropolii pierścieniem oraz zbudowaniu wokół niej pilnie strzeżonego szańca. Spadek wartości pieniądza i brak pożywienia powodował liczne bójki między powstańcami, jak pisze Józef Flawiusz najbliżsi ludzie rzucali się na siebie z pięściami [BJ 6 III(194)]. Jedzono trawę, siano, zebrane łodygi i nawóz, w końcu poczęto żuć sandały i pasy oraz z tarcz skórę zdzierano. Po ulicach grasowali rabusie i rozbójnicy odbierający słabszym majątek i resztki jedzenia. Przeszukiwali również kieszenie poległych w poszukiwaniu czegoś cennego. Sulpicjusz Sewer, chrześcijański pisarz z V wieku w swej kronice tak relacjonuje sytuację w oblężonym mieście: Niemal wszystkie drogi zasłane były trupami, bo nikt już nie zważał na obowiązek grzebania. [Żydzi] Ważąc się ponadto na wszelkie niegodziwości, nawet zwłok ludzkich nie oszczędzali, z wyjątkiem tylko tych, które wskutek zgnilizny nie nadawały się do spożycia (Chronicorum II, 30). Znana jest również powszechnie historia o Marii z Betezuba, która trawiona głodem wdzierającym się aż do szpiku, za podszeptem nędzy i gniewu obróciła się przeciwko samej naturze [BJ 6 III(204)] – upiekła na rożnie swe dziecię. Wojna bowiem, a co za nią idzie cierpienie, śmierć, przeraźliwy głód i łaknienie uczyniły nawet z najzacniejszych obywateli istoty podobne do zwierząt, gotowe zrobić wszystko, by choć o jeden dzień wydłużyć swój ziemski żywot.

   ''

   Jerozolima

   Na początku sierpnia legionistom udało się wedrzeć do twierdzy Antonii i zmusić powstańców pod przywództwem Jana z Gischali i Szymona syna Giory do wycofania się na tereny świątynne. Zdesperowani Żydzi podpalili część Przybytku i krużganków. Ogień wywołał panikę zarówno wśród atakujących jak i obrońców patrzących jak żywioł trawi ich świętości. Żarliwa walka odtąd toczyła się na dziedzińcu. Aby rozbić otaczający Świątynię mur, Rzymianie wtoczyli taran, który uderzał weń przez sześć dni. 9 Ab czyli 29 sierpnia dochodzi do szturmu Świątyni Jerozolimskiej. Przed walką, Tytus zbiera naradę wojenną podczas której ważą się losy przybytku. Zniszczyć, spalić, w niwecz przemieniać czy ocalić? I tu wersje przekazane nam przez historię są różne, wręcz sobie przeczą. Józef Flawiusz w swej Wojnie Żydowskiej utrzymuje że dowódca rzymskich legionów chciał do końca wielką dla Żydów świętość ocalić. I choć wydał rozkaz by ewentualne pożary gasić oraz by mieć poszanowanie dla tego co Boskie jakiś żołnierz rzucił płonącą pochodnię pod bramę świątynną. Ogień się szybko rozprzestrzeniał a Żydom, którzy patrzyli, jak dookoła szaleje pożar, nie stało zarówno sił ciała jak i ducha [BJ 6, IV (233)]. Z kolei Sulpicjusz Sewer powiada: [...] inni i sam Tytus uważali, że przede wszystkim świątynię trzeba zburzyć, aby tym gruntowniej uprzątnąć religię Żydów i chrześcijan. Obie to przecież religie, choć sprzeczne ze sobą, wyszły od tych samych twórców: chrześcijanie z Żydów powstali, jeżeli więc usunie się korzeń, to pień z niego wyrastający łatwo zniszczeje (Chronicorum II, 30).

    


   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   czwartek, 23 lipca 2015 23:24