RSS
wtorek, 12 lipca 2016

 

 

Wspomnienie Marii Kornatowskiej. Profesoressy. Niezwykłej. W rozmowie z Rektorem PWSFTviT im. L.SCHillera w Łodzi Mariuszem Grzegorzkiem.

 

Wydana została książka, ze wspomnieniami, esejami Marii Kornatowskiej. Była barwna, pogodna, skrząca erudycją i dowcipem. Kryła w sobie tajemnicę, dotknięcie czasów - straszliwych.

 

Dziękuję za pomoc PWSFTviT, Panu Jarosławowi Czembrowskiemu, Pani Annie Zarychcie i wszystkim osobom, które wsparły ten projekt! Marcin Malatyńskim Małgorzata Kotlińska - dziękuję bardzo!

 

Zapraszam do oglądania!

 

Dwójka TVP.SA

 

00:50, mb_k
Link
piątek, 24 czerwca 2016

"LIDER" mały film o kampanii wyborczej Leszka Millera - dziękuję, ze się zgodził wtedy na ten film. Dziękuję wszyskim, któŸzy zgodzili się na wystąpienie przed naszymi kamerami! 

skopiuj i wklej w pasek zadań

https://www.youtube.com/watch?v=8nXjuyomB4o&feature=youtu.be

Moi Drodzy! Ten film "Lider" o Leszku Millerze zrealizowałam 12 lat temu, mam do niego pełne i wszystkie prawa via umowa. 
Znalazłam go na kasecie beta, zakurzonej - i obejrzałam. Sądzę, że aczkolwiek "ząb czasu" nadgryzł - warto pokazać. Niech odetchnie światłem dziennym, nie zgodzono się 12 lat temu na wyemitowanie go, żadna stacja. Choć zamówiono. Janusz Rewiński zartował w programie niegdysiejszym "Ale plama", że "to pierwszy półkownik wolnej RP". Drugi film o premierze zrealizowała pani z TVP.SA której nie znam. Ten został wyemitowany. Nie żyją dwie osoby, które zabrały głos w moim filmie, ja mogę także umrzeć w każdej chwili, jak każdy, a film w końcu przepadnie, dużo pracy, Ekipa - wspaniała. Kłaniam się, a film na youtube.

 

 

No tak, już mam sygnały, że filmu nie można obejrzeć. Ich Troje zgosili roszczenie do praw autorskich wykorzystanych w tym filmie "A wszystko to bo ciebie kocham" w związku z tym youtube zablokował możliwośc wyświetlania filmu. Naprawdę, producent filmu Andrzej Pawlinski ITAKA taką zgodę otrzymał 12 lat temu i pewnie zapomniano o tym. czy 14 lat temu, heh. Będziemy rozmawiać. Film nie będzie leżał trupem w szufladzie. 


00:19, mb_k
Link
środa, 08 czerwca 2016

 

Czyli Zydówka na końcu świata! Parafrazując...

 

 

Ohel twórcy chasydyzmu w Międzybożu Baal Szem Tova - Soniu, kvitele proszę napisz!

 

 

Obok jest malutki hotelik, tam mykwa, koszerna kuchnia, synagoga - taki pokój - i pokoje gościnne. największe "obłożenie" mają skromnutkie pokoiki z widokiem na ohel Baal Szema. Była, spałam, moc - niesłychana!

Kobieca wyprawa na Ukrainę, z kamerami, żeby pokazać jej piękno i najpiękniejsze i najważniejsze historycznie miejsca związane z chasydyzmem. To kobiety będą przede wszystkim bohaterkami odcinków, kobiety oprowadzą po zydowskim świecie wszystkich zainteresowanych. nie zabraknie także chasydów. Pokażemy ważne dla dawnej Rzeczypospolitej miejsca takie jak Okopy Swiętej trójcy, którzy o tym miejscu nie słyszał! Byłyśmy tam, widziałyśmy te miejsca, chcemy Wam je pokazać. Wybieramy się także w okolice Doniecka.

 

Cedaka (dobroczynność) jest tradycją żydowskiej obyczajowości ale przecież nie tylko żydowskiej, polski gest, wspaniałomyślność jest również tradycją, któŸa wraz z żydowską przenikała się przedwojennymi czasy.
Jeśli uznają Państwo, że warto wspierać nadal trwającą wciąż działalność Fundacji będziemy czuli się wyróżnieni. Jednoczesnie zapewniamy, że nie poprzestajemy na apelu do Państwa i cały czas usilnie staramy się o środki niezbedne dla realizacji zadań, ktorych celem byly i są wszelkie działania na rzecz jakości dialogu polsko-żydowskiego, judeo-chrześcijańskiego.
Szalom!
Bank PKO BP

 

98 1020 3378 0000 1302 0118 1999

  • Lwów, Drohobycz, Międzybóż, Berdyczów, Humań, Czerniowce i wyżej dalej!
     
 
23:47, mb_k
Link
sobota, 21 maja 2016

 

film genilany, polecam nie tylko w relacjach z matkami ale w relacjach w ogóle z tymi, których "obsadziliśmy" w naszym życiu w rolach osób ważnych lub też te osoby były dla nas ważne ale to działało stale w jedną stronę.

Paweł Łoziński

https://www.youtube.com/watch?v=qK-mFdpfHMM                                                           skopiuj i wklej w pasek zadan

 

Po prostu jest limit odsunięć,  zaniechań -istnieje taki. Jeśli ktoś go przekroczy to, jak ta dziewczyna mówi, już się nie potrzebuje matki, ojca, męża, przyjaciół, których nie było podczas naszych najważniejszych sytuacji choć może wtedy prosiliśmy ich, żeby byli, za mało ich było. etc.,  

Tak można zweryfikować osoby, które swoim postępowaniem spowodowały śmierć kontaktów. film wspaniały, dziękuję.

22:29, mb_k
Link
wtorek, 17 maja 2016

  

 

Składam ogromne  podziękowania personelowi Kliniki Neurochirurgii i Nerwów Obwodowych Szpitala WAM w Łodzi, zespołowi lekarzy, prof. Andrzejowi Radkowi, dzięki Jego natychmiastowej reakcji mogę chodzić! dr. Markowi Grochalowi, dr. Maciejowi Radkowi, wszystkim pozostałym lekarzom, ich cudowne ręce, bez wielkich słów, czynią z ludzi zagrożonych inwalidztwem - ludzi sprawnych!

 

Dziękuję Pani Pielęgniarce Oddziałowej i Paniom pielęgnującym chorych, które podłączają kroplówki, mierzą ciśnienia nam wszystkim, podają zastrzyki, cierpliwie znoszą nasze czasami bardzo różne zachowania i  bezustannie w ruchu! Dziękuję rehabilitantom! Przede mną długa rehabilitacja, nie byłaby możliwa bez interwencji chirurgicznej.

 

Za wielce humanitarne podejście do każdego pacjenta, wczucie się w jego cierpienie, profesjonalizm, nisko kłaniam się Państwu!

 

 


10:47, mb_k
Link
18 Maja (środa) w 2 programie TVP. SA o godzinie 6.30 premiera programu "Czym jest Polska Rada Chrześcijan i Żydów"
Gośćmi są panowie: Stanisław Krajewski i Bogdan Białek. Powtórzenia programu w TVPKultura oraz TVPolonia.
Trwają rozmowy na temat zmiany godziny emisji premierowej na późniejszą, bardziej sprzyjającą
recepcji tematów podejmowanych w programach.
Zapraszam!
10:25, mb_k
Link
czwartek, 05 maja 2016

 

 *** Halina Poświatowska ***

możliwości mamy ogromne
na przykład: moje wnętrzności
o któych nic nie wiem
mogą się splątać w hesperyjską różę
o ostrych kolcach
róża może wyróść
aż ponad przełyk

zatkać
otwór tchawicy wąski
i nagle
płuca pełne drobnych kłujących bólów
i powietrze trzepocące bezradnie
po przeciwnej stronie ulicy
ani podbiec ani go dosięgnąć
sygnał czerwony w oczach

strach jak milicjant na rogu
tak właśnie umiera się na kwiat
o którym
mówię

10:26, mb_k
Link
piątek, 22 kwietnia 2016

 

 

Moi Drodzy,

z okazji świąt Pesach celebrującego pamiątkę wyjścia z domu niewoli, z Egiptu, z ciemności, lud Israela został wyprowadzony przez Haszem, życzę Wam i sobie, (niezależnie od Waszej religii) wyjścia ze wszystkich mentalnych i fizycznych sytuacji wszelkiego niewolnictwa!

Jemy macę w te święta, prosty posiłek, bez zakwasu, zlikwidujmy zakwas ze wszystkigo co gnuśne, nie posuwa się do przodu, stoi w miejscu, nie ma dobrych rokowań, wyjdźmy z tego, a jeśli komu z czym zalegamy - uregulujmy też i te zakwasy.

Powiedział pewien cadyk: moi chasydzi, tak sprawdzacie koszernośc tego, co do ust wkładacie, a tak nie bierzecie pod uwagę, co z waszych ust wychodzi, czy słowa, które wypowiadacie - są koszerne...

 

Koszernego Pesach! :-)

14:12, mb_k
Link
czwartek, 21 kwietnia 2016

 

 

Serdecznie zapraszam 22 kwietnia emisja celebracji przez Naczelnego Rabina RP święta Purim w warszawskiej synagodze Nożyków program II TVP.SA

dziękuję PWSFTviT za pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia!

 

Małgorzata Burzyńska-Keller

 


03:06, mb_k
Link
sobota, 09 kwietnia 2016

Bal sie czy uderzeniem stopy, buta - uda mu się stłuc tę szklaną rzecz, ktorą jest owijana białą tkaniną i na koniec chupy, żydowskiego ślubu, pan młody na pamiątkę zburzenia świątyni, uderza w białe zawiniatko, zwykle jest tam żarówka (teraz nie wiem bo energooszczędne nie dają takiego donośnego dźwięku) Obawiał się, że "to" będzie za twarde, że ze zdenerowania - nie uda mu się stłuc i będzie musiał drugi raz - uderzy mocno, zmiażdżył i rozległo się "mazl tov" naszych znajomych, rabina i świadków. Jeszcze dziennikarz z prasy: państwo przylecieli do Nowego Jorku, żeby wziąć ślub, to takie wzruszające... zza żelaznej kurtyny... Długo powtarzał jesteś mi poślubiona w imię prawa Israela, a ona dopowiadała, w imię amerykańskiego prawa także, mamy trzy śluby, polski, nasz religijny i amerykański. Możemy spróbować wziąć jeszcze jakiś - żartował ale był bardzo wzruszony. Wiedziała, że w tym żarcie jest cała jego chęć bycia z nią naprawdę.

Mieszkali w akademiku YMCA. To Bela tak zarządziła, nie mogli znieść dłużej rozłąki: on w new jersey, ona w NY. Crown Height to osobna historia. Bela dziwiła się i chasydki były zdzwione, ciągnęły ją za włosy i mówiły: och, to nie jest peruka! Nie masz peruki! Jak to możliwe. Sama zastanawiała się, jak to możliwe, stojąc przed witryną sklepu ze sprzętem elektronicznym i patrząc na kamerę VHS, dokładnie taką, jaką zostawiła w Polsce i tęskniąc za zajęciami na uczelni, za tą pracą.

Powiedziala do niego, że kupi sobie perukę. "Jeśli to zrobisz i zaczniesz nosić, to się z tobią rozwiodę. Masz bardzo piękne wasne włosy i taką cię kocham. Nie przejmuj się perukarami. I roześmieli się oboje. Obudziła się szczęśliwa. To taki ślub, jaki mieli pradziadkowie, dziadkowie, to taki ślub, którego nie chciano już tuż przed wojną mieć, przynajmniej w jej rodzinie. Do synagogi zakładała ładną chustkę. Zresztą, kiedy zamieszkali przy 92 av., sytuacja zmieniła się diametralnie.

Kasia łączyła ich z jej mamą, mogli swobodnie rozmawiać, wtedy nie musieli płacić. Aż kiedyś przeholowali, po rozmowie Beli, włączył się on do rozmowy z jej mamą i całość trwała chyba około 3 godzin. Sprawa nie tylko nabrała rumieńców, spalili sprawę. Odtąd tylko na pięć minut. Zaczęli zwiedzać wreszcie Nowy Jork!

12:43, mb_k
Link
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 18