Małgorzata Burzyńska-Keller

Wpisy

 • poniedziałek, 21 lipca 2014
  • wpis z lipca

    

   pracuję i śpię. "Praca posiłek i sen" - jak spiewa Jacek Kleyff. Wizyty pelne wspomnień znajomych sprzed wielu lat. A potem znowu- pisanie, piasanie, czytanie wreszcie plan. czy to jest to, o co mi chodziło? niezupełnie, niezupełnie. jeszcze o coś ale - poczekajmy, dajmy czasowi - czas...

   CAŁY CZAS ZBIERAMY FUNDUSZE NA FILM KIRKUT !

    

   Zasnęlam w montażowni obok psiaki trzy Panny, było bardzo miło, o -to lubię! :-)

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 lipca 2014 23:42
 • czwartek, 03 lipca 2014
  • Kirkut film

    

    

    

   Drodzy Przyjaciele, Czytelnicy mojego bloga !

   bardzo Wam dziękuję za Wasze piękne gesty, za listy i dobre słowa.

    

   Wielki Flaubert powiedziałby: Małgorzata zbłądziła...   nie sądziłam, że

    

   wkoło mnie aż tyle dobrych dusz, osób, które po prostu mi pomogą

    

   wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

    

    

   Jesteście - wspaniali ! 

    

    

    

    

    

   a

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   czwartek, 03 lipca 2014 00:22
 • piątek, 27 czerwca 2014
 • środa, 28 maja 2014
  • La grande bellezza

   "Wielkie piękno" - wspaniały film, genialny para-kicz, smutne prawdy życia podane na ekskluzywnej i pełnej piękna tacy. Olśniewające zjawisko, jak obraz. Wszystko mija, wszystko sie kończy, jesteśmy tu i teraz, czas nie jest sprzymierzeńcem, a piękno trwa, jest we wszystkim. Po takim filmie nie można już nic w fellinowej konwencji zrobić Niesłychane, jakże prawdziwe. bardzo też "męski" ten film, przez meżczyzn opowiadany ale animy wiele, o wiele. Piękno.

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 28 maja 2014 13:30
 • środa, 21 maja 2014
  • wpis majowy

   Myślę o osobach ważnych w moim życiu, pierwszych w nim. I o najważniejszych.

   Po godzinach medytacji, behawioralnej i kognitywnej i jakie tylko chcecie, wiem, że nigdy moim naturalnym stanem nie będzie stan samotności. Jestem - do ludzi. Nie poznam stanu nienawiści. Nie będę nigdy potrafiła cieszyć się z czyjegoś nieszczęścia nawet, jeśli ten ktoś zrobił mi krzywdę. Choć uznam wtedy, że sprawiedliwości stało sie zadość i - zapomnę. Długo trzeba starać się, zeby zabić we mnie nadzieję. jeszcze nikomu się to nie udało.

   A ptaki za oknem - śpiewają.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 21 maja 2014 01:53
 • niedziela, 20 kwietnia 2014
 • sobota, 19 kwietnia 2014
  • Jan Karski w Łodzi... jedno ze wspomnień

    

   O sprawiedliwość, o wolność, o godność i jakość życia należy stale walczyć” –

   Jan Karski

    Spotkałam Jana Karskiego podczas Jego pobytu w Łodzi w 1996 roku. Chodziła za Nim, prawie krok w krok, ekipa filmowa ale w końcu i oni, pomimo wytrwałości swego szefa, przerywali rejestrację ale także kierował nimi takt i pewien rodzaj delikatności. Kamery były wyłączane, ekipa wycofywała się. Naprawdę nazywał się Jan Kozielewski. Działacz konspiracyjny podczas II WS. Kurier. „Zna języki, bywał w Europie, jest inteligentny, robi dobre wtażenie. No i ta Sodalicja Mariańska! Przecież byle kogo by do niej nie przyjęli (…) Dokumenty, które w formie mikrofilmu wiózł, zaspawane wewnątrz żelaznego klucza, miały porażającą wymowę. (…) Był m in długi raport o okrucieństwie i zbrodniach Niemców na Żydach. (…)Jesienia 1942 roku w Wlk. Brytanii opowiada o piekle, w którym był, o eksterminacji Żydów.(…) opisy mordów, obozów (…) Generał Sikorski postanawia przekazać „Raport Karskiego” rzadom Anglii i USA”.

   Jego raporty nie dotyczyły tylko sytuacji Zydów, to oczywiste.

   Otóż jednym z takich momentów jest ten, zabawne, ponieważ w części udokumentowany przez ekipe: wizyta Jana Karskiego w Gminie Żydowskiej mieszczącej się wtedy jeszcze przy ul. Zachodniej... Biedny to był skrawek budynku, biedny pokój modlitw... I Jan Karski wszedł do naszej bóżnicy, pobył, popatrzył, pokiwał głową, a jeszcze wtedy sporo Żydów w sile wieku wprawdzie ale żyło. Skromne to wszystko, co widział. Pozwolę sobie na dygresję: w tej skromności bóżnicy bywał nie tylko on, bywali np. Shlomo Carlebach, Robin Williams, Ben Kingsley. Siła w tej skromności. Napisze kiedyś o tych wizytach. Choć o Robinie Williamsie ukazal się tekst kilka dobrych lat temu w Midraszu.

   Wracając do wspomnień o „Kurierze” - pokój w Gminie - będący sekretariatem, w kuchni, dalej - w korytarzu cichy stukot naczyń niezmordowanej, cudownej sp pani Pietrzykowskiej... a Jan Karski, Symcha i ja siedzimy i gawędzimy. Mówi znowu o 68 roku. O tym, że pozostanie w tym kraju po Marcu było jest i pozostanie - bohaterstwem... najwyższej próby. Wprawdzie moja Matka, gdy te słowa odeń usłyszała zaczeła patrzeć przez chwilę w inna stronę, jak zawsze pełna dumy i godności. Wtedy patrzyłam na Nią bardzo uważnie i nigdy Jej reakcji nie zapomnę... To było na 4 lata przed Jej definitywnym odejściem i słowa nie znaczyły dla Niej już nic. Przeżyła getto, obóz, ukrywanie się, a potem uwierzyła i została oszukana. Rozumiem Ją. Rozumiał tez Karski.

   ...ten biedny pokój - wtedy – to wspomnienie skromnie intensywne - i my w nim... obok biały, kaflowy piec i wspaniałe biurko - jedyny mebel noszący ślady świetności przy którym, w moich wspomnieniach, siedział zawsze Ber Minc... przy drugim, zwykłym -Lejb Praszkier       i przy tym siedzieliśmy właśnie we trójkę...      

   W tym klimacie opowieści o żonie, pięknej kobiecie, o tańcu, o puderniczce, którą przy sobie nosiła... nie zapamiętałam, o co dokładnie chodziło. Duża, okrągła, srebrna. podarunek od Niego? Wysyłał Jej mnostwo kwiatow. Dlugo o nia sie staral, nie chciala go. Była Zydówką. Był jej drugim meżem. Byla slynna tancerka. Poznali sie w USA w 1969 roku.. Karski w tym czasie był wykładowca w Georgetown Uniwercity i dyplomatą. Jej pożegnalny koncert został wystawiony w lipcu 1990 roku.

    ...zamyślał się podczas opowiesci i nawet raz zgubił wątek. Patrzyłam na jego twarz, kiedy o niej mówił - musiał ją kochać dosłownie "bez czucia"... Odeszla tragicznie w roku 1992 popelniajac samobojstwo.

   Lektura obowiązkowa:w magazynie gazety Wyborczej tekst Aleksandry Klich „ Człowiek, który chciał zatrzymać Holocaust”. Korzystalam takze ze stron www.jankarski.org.pl/     www.centrumdialogu.com które polecam!

    

   Jan Karski

   Jan Karski z żoną

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   sobota, 19 kwietnia 2014 21:34
 • środa, 02 kwietnia 2014
 • poniedziałek, 24 marca 2014
  • Wiosennie

   Słuchanie suit edwarda Griega do Peer Gynta Ibsena, o każdej porze roku jest niewątpliwie poezją i tratwą piękna we wszechogarniającym chaosie turpizmu, że tak pretensjonalnie zakończe zdanie. Ale prawdziwie. Forma barocco. Neo.

   Spokój jest najczystszą formą szczęścia, piękna i Absolutu. zaraz będą strzelać wiosenne pąki schulzowa to iście pora. Pora Markownika czyli Księgi Zoharu czyli Księgi Blasku. Kabalistycznej, rzecz jasna.

   Teksty Tomasza Bocheńskiego np w Dialogu są coraz bardziej wspaniałe.

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 24 marca 2014 14:28
 • niedziela, 16 marca 2014
  • Michał Jagiełło "Zszywane w ucieczce"

    

   Zapraszam serdecznie

   19 marca, godzina poraniona czyli wczesna poranna i nowenna

    6.30 O MISTYCE GÓR z Michałem Jagiełło rozmawia Symcha Keller

   2 program TVP.SA

   Obiecuje powtórki w TvPOLONIA

   Polecam także biezący numer pisma Medytacja - z moim wspomnieniem o reb Shlomo Carlebachu.

   Pozdrowienia :-)))) 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   niedziela, 16 marca 2014 21:33