Małgorzata Burzyńska-Keller

Wpisy

 • wtorek, 11 listopada 2014
  • Bossak

   w programie www.tvp.pl w dniu 11i 12.11 o godzinach 9.00 oraz 17.15 w cyklu "Portrety" bedzie wyemitowany moj film o Jerzym Bossaku, gangsterze i tworcy kinematografii polskiej. W TVPKultura.

    

   W programie napisano, że 11 tego listopada to będzie, ja już nie wiem, kiedy czy 11-go czy 12-go w cyklu, o którym napisałam. Zapraszam do obejrzenia bo sam Jerzy Bossak (archiwalia) sporo mówi, wypowiadają się: Roman Polanski, ktory w zespole Bossaka zadebiutował "Noż w wodzie", Jerzy Skolimowski, Jerzy Hoffman, Tadeusz Konwicki, Ernest Bryll, Janusz Majewski, Bogdan Poręba, Jerzy Stawiński, Zofia Nasierowska, Wojciech Has (archiwum) i Andrzej Wajda. Mamy sporo archiwaliów, które wciągają w atmosferę lat 50-tych i 60-tych. Dużo materiałów z planów filmowych "Wszystko na sprzedaż", "Rękopis znaleziony w Saragossie" i innych filmow, wydarzeń filmowych. Jest także Kirk Douglas...

   Muzyka Krzysztof Komeda.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   wtorek, 11 listopada 2014 00:27
 • poniedziałek, 03 listopada 2014
  • KIRKUT

   Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomagają mi w jakikolwiek sposób przy powstawaniu filmu "Kirkut"!

    

   Dodajecie mi Państwo sił - a to jest bezcenne.

    

   Ukłony! :-)

    

    


    


   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 listopada 2014 18:41
 • poniedziałek, 22 września 2014
  • wrzesień - i wpis

   To już staje się niedobrym nawykiem, to miesieczne pisanie... źle zaczyna kojarzyć  mi się. Dwutygodnik przynajmniej - niech będzie.

   Dnie uciekają spod nóg. czas nie mija tylko rwie sie kawałami, różnie kończy się to wyrywanie go z pędu i przytrzymywanie.

   Zaczyna się od konstatacji, że JUŻ ta i ta godzina, albo JUŻ popołudnie. Zbyt długi namysł.   Za długo byłam gdzieś. (Jaka miara?) Za dużo czasu poswięciłam czemuś, co za piekielna miara. Wszystko szybko, rany boskie, w życiu nie pomyślałabym, ze coś takiego napiszę!

   Pozostają zauważenia w lustrze, tym powiększającym takze, uplywu czasu właśnie. ("Wszystkiemu winny jest zbyt szybki rozpad! Czasu oczywiście" Bruno Schulz)                

   Niech żadna z Was, nie krzywi się tutaj paniusiowato, że ona tego u siebie JESZCZE (albo w ogóle) nie widzi. To jest tak, jak w filmie "Zaklęte rewiry" Majewskiego, kiedy Z. Maklakiewicz konsultuje w toalecie intymne kwetie (tak je nazwijmy) swojego młodszego kolegi i wzdycha : "tak, tak... jeden miał, drugi ma, a trzeci będzie miał, panowie..." i nonszalancko opuszcza przestrzen toaletową pozostawiając cieżko wystraszonych młodych bywalców domów uciech wiadomych...

   W przypadku obserwacji czasu, na twarzy, na licach (heh) to jest jakiś cień raptem, nierówność, chwilowy (jeszcze) przemijający brak symetrii, potrzeba przyłożenia zimnego kompresu do oczu, aby ocknąć się wreszcie i zetrzeć śladu snu...

   Niebagatelny wplyw mają tak zwane geny. Jak rodzaj owocu, który po prostu długo jest świezy. Ale i on obumrze i to własnie zalezy od rodzaju: albo szacownie i rasowo zeschnie się, zachowując kształty, albo rozpieprzy się jak ropusznik, rozleje, napuchnie i tak dalej.

   wracając do czasu tu i teraz, co to tam omnipotentnie presja jego panuje ( Tadeusz Kantor oczywiście) to spędzam go w ulubionych trzech miejscach: w paryskich perfumeriach, w bibliotekach (jaka piękna cisza) nie tylko paryskich oraz na dobrych koncertach muzyki poważnej.

   Wrzesień pachnie goryczą, dymem i chęcia przejechania sie do Kazimierza nad Wisłą żeby przywitać mglisty poranek nad Wisłą. Do tych obserwacji polecam jeden z apartamentów wiadomego hotelu na przykład Estery.

    

   ps. Właśnie tak mialo być.ostra szminka i bialy puder plus mocno pachnąca tuberoza. Aż do przesady ... :-)

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 22 września 2014 01:34
 • niedziela, 24 sierpnia 2014
  • wpis z sierpnia (jeszcze zdazylam! )

    

    

   Dużo-by pisać, mówić i tak dalej. Zapędziłam się, zagalopowałam w stronę, w którą galopować zupełnie nie planowałam, nie chciałam i... już wróciłam i teraz zamyślam się co gdzie i jak - obecnie. Teraz. Tu i teraz, że tak błysnę. Jak jest właściwie? Pilchowo jest. Krawężnie. Nieobecnie czasami. Co ja powiem... to Witek Różański mógłby pewnie - gdyby był tu i teraz z nami - powiedział-by (moze) naprzód wyjmując papierosa, mietosząc go fachowo w palcach, żeby tytoń zmiękł, zapatrzony w zaokienny zaciągającego wieczoru zmierzchającego lata (!) widok na park, spijając mgiełkę osłaniającą, czekając na herbatę przygotowywaną przez Matkę - powiedziałby (tak właśnie kiedyś uczynił to, ja i jego Mama - świadkami) "nie palę, pieprze!" Odrzucając tego papierosa "nieopisanym gestem". To już były szczyty! W dzień pogrzebu Ildefonsa Houwaldta. Ildka. Ze wszystkich, których wymieniłam - zyję tylko ja. Można mieć absolutnie nieczyste sumienie, że tylu już przede mną - umarło. Mam.

   Nie mam "czasu teraźniejszego" to znaczy... mam ale słabo. Nie mam soczystego czasu teraźniejszego obecnie, powiedzmy - kolorowego. Ale. Tak jest. Ale. Zamierzam mieć ów czas w zblizającym się miesiącu. I ten czas zamierza mieć mnie, I hope. Cannes po sezonie też ładnie wygląda. Nie wspominając o innych miejscach, innych miastach! Ileż ich jest! Tam właśnie... ja. Poza tym - koniecznie Budapest albowiem tam jest Istvan Kovacs! Michel Deguy - ponownie  no i pan Wacław Tkaczuk, któremu już bardzo dziekuje za rozmowę i poswięcony czas. A przede mną P. Ernest Bryl - mam nadzieję, że ma cierpliwośc do mojej kamery!

   Pani Dyrektor Agnieszcze Odorowicz dziękuję za rozsądek zdrowy, który mi wskazała :-)

    

   voila!

    

   https://www.youtube.com/watch?v=eDIaDS9HhMw

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 sierpnia 2014 20:33
 • poniedziałek, 21 lipca 2014
  • wpis z lipca

    

   pracuję i śpię. "Praca posiłek i sen" - jak spiewa Jacek Kleyff. Wizyty pelne wspomnień znajomych sprzed wielu lat. A potem znowu- pisanie, piasanie, czytanie wreszcie plan. czy to jest to, o co mi chodziło? niezupełnie, niezupełnie. jeszcze o coś ale - poczekajmy, dajmy czasowi - czas...

   CAŁY CZAS ZBIERAMY FUNDUSZE NA FILM KIRKUT !

    

   Zasnęlam w montażowni obok psiaki trzy Panny, było bardzo miło, o -to lubię! :-)

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 lipca 2014 23:42
 • czwartek, 03 lipca 2014
  • Kirkut film

    

    

    

   Drodzy Przyjaciele, Czytelnicy mojego bloga !

   bardzo Wam dziękuję za Wasze piękne gesty, za listy i dobre słowa.

    

   Wielki Flaubert powiedziałby: Małgorzata zbłądziła...   nie sądziłam, że

    

   wkoło mnie aż tyle dobrych dusz, osób, które po prostu mi pomogą

    

   wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

    

    

   Jesteście - wspaniali ! 

    

    

    

    

    

   a

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   czwartek, 03 lipca 2014 00:22
 • piątek, 27 czerwca 2014
 • środa, 28 maja 2014
  • La grande bellezza

   "Wielkie piękno" - wspaniały film, genialny para-kicz, smutne prawdy życia podane na ekskluzywnej i pełnej piękna tacy. Olśniewające zjawisko, jak obraz. Wszystko mija, wszystko sie kończy, jesteśmy tu i teraz, czas nie jest sprzymierzeńcem, a piękno trwa, jest we wszystkim. Po takim filmie nie można już nic w fellinowej konwencji zrobić Niesłychane, jakże prawdziwe. bardzo też "męski" ten film, przez meżczyzn opowiadany ale animy wiele, o wiele. Piękno.

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 28 maja 2014 13:30
 • środa, 21 maja 2014
  • wpis majowy

   Myślę o osobach ważnych w moim życiu, pierwszych w nim. I o najważniejszych.

   Po godzinach medytacji, behawioralnej i kognitywnej i jakie tylko chcecie, wiem, że nigdy moim naturalnym stanem nie będzie stan samotności. Jestem - do ludzi. Nie poznam stanu nienawiści. Nie będę nigdy potrafiła cieszyć się z czyjegoś nieszczęścia nawet, jeśli ten ktoś zrobił mi krzywdę. Choć uznam wtedy, że sprawiedliwości stało sie zadość i - zapomnę. Długo trzeba starać się, zeby zabić we mnie nadzieję. jeszcze nikomu się to nie udało.

   A ptaki za oknem - śpiewają.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 21 maja 2014 01:53
 • niedziela, 20 kwietnia 2014