Menu

Blog Małgorzaty Burzyńskiej-Keller

Należy wystrzegać się małostkowości, pedanterii i tępej dosłowności... Bruno Schulz

Ulice były kolorowe

mb_k

 

... nie, nie były kolorowe. Były szare. Padał deszcz, właściwie coś na kształt mżawki kręciło się wkoło nas, idących ulicą. Mama przyśpieszała kroku, jej pantofle na niskiej szpilce stukały, stuk-stuk, wsłuchiwałam się w ten odgłos, zwłaszcze, że wchodziłyśmy do bramy i wilgoć połączona z piaskiem, jakimś żwirem drobnym tworzyła nowe echa dla tego dźwięku... Pamiętam szare ulice, ludzi w szarych płaszczach i kobiety w szarych chustkach. Nie nosiły tak, jak moja Mama, czarnych rasowych chust albo mini kapelusików, miały takie "chruścielkowe" chusty, zacięte, blade twarze z namalowaną nienawiścią. Nie miały pięknych, czarnych oczu, otoczonych gęstymi rzęsami. Mama była bardzo zgrabna, kształtna figura klepsydry, szczupła. Miała bardzo piękne nogi, w cieniutkich czarnych pończochach... one miały nogi grube, łydki zrastały się z kostkami, były grube, cieżkie.

Czego chciała sąsiadka pytając mnie ze złym uśmiechem: a ty nie wyjeżdżasz? Była żoną milicjanta. Jej córka, Beata, była jasna, miała grube szkła okularów i ona sama była też gruba. Ojciec "uwieczniŁ" ją przypadkowo w piaskownicy ze mną. Ja, chuda i energiczna, żuję gumę i coś jej pokazuję... gdzie tam. Ona robi babkę z piasu powoli, mozolnie, nabiera brudnego piasku w metalowe wiaderko, potem ubiła szpadelkiem, potem odwraca, potem tym szpadlem puka na zewnątrz dna i zdejmuje wiadro. No i jest "babka". Mogła "stawiać" tak godzinami. Dziwiło mnie to, jakbym mówiła do woskowej figurki.

Tak pamiętam Marzec i że wtedy wyjeżdżała Gałka.

Chcę to wszystko opisać. Dotknąć słowem. Spokój zamierzenia miesza się z uczuciem protestu, wzburzenia, nawet - nienawiści. Do konkretnego... człowieka, który mi ten spokój straszliwie zburzył. I czekam na karę dla niego od losu, chcę zobaczyć co dzieje się ze ZŁO_czyńcą, który chrapie pod obrazami na których istota święta dla niego.

Chrapie pijackim cieżkim snem, obleśny i tłusty, rozpasany. I wtedy przychodzą myśli błogosławione... odsuwające to coś bo paskudne, smród, nie chcę. Można cuchnąć moralnie? Mozna. I nie udusić się. Myśi odsuwają mnie dalej i dalej, przychodzą frazy ze znanych książek, wspomnienia rodziców, obok VIP, wiersze... spokojny, wolny jazz... spokój ociera się o mnie jak ciepły dobry szal, szepcząc, że kara przyjdzie, nie warto kalać myśli tamtymi ludźmi z Józefowa biłgorajskiego.

Tamtymi złymi ludźmi z tamtej ulicy, którzy dyszą chorymi oddechami w jednym domu, pod jednym dachem, spasieni, żyjący w wiecznej obmowie i liczeniu pieniędzy, nawey groszy z paragonów - jeszcze 25 groszy mówi bardzo chora gruba kobieta, ledwo chwytając powietrze domaga się 25 groszy, będzie umierać i pieniądze będą dla niej, dla nich - najwazniejsze. Bedą się równoczesnie modlili i robili krzywdę. Niewiarygodne.

Wracam do pisania.

 

Marzec, Marzec...

mb_k

Dziś w Muzeum Polin rozpoczyna się dyskusja jak Marzec wpłynął na zmiany społeczne i polityczne w Polsce. jeśli Marzec kogoś dotyczy, a o mnie zahaczył nieszcześliwie, to można kogoś takiego zamknąć w zdaniu, że "żyje przeszłością". Nie. To jest zupełnie co innego. Zapamiętałam, kiedy moja Babcia powiedziała mi, że Gałka wyjeżdża. I zobaczyłam z balkonu, jak jej ojciec pakuje wszystko na taki wóz drewniany, na podwórku Kamienicy Pod Atlasami. Zapamiętałąm podwórko. Złe niedobre i piękne bo wspomnienie. Narutowicza 34. Utrwalone przez mojego bp Ojca na kamerze 8 mm. Utrwalona, zapamiętana na taśmie - moja rodzina z tamtych czasów. Lata 60-te, 70-te 80-te...

Telegraficznym skrótem, ciszy nagroda dla Małgosi Szumowskiej w Berlinie za film "TWarz". 

Nie cieszy mróz w Polsce pod każdym względem.

 

http://www.polin.pl/pl/wydarzenie/jak-marzec-68-wplynal-na-zmiany-spoleczne-i-polityczne-w-polsce

 

Dziękuję Państwu, że wciąż, co jest dla mie zawstydzające, odwiedzacie ten niepisany blog.

 

zabawa

mb_k

 

 

foto: Marcin Streich 2017/2018

 

 

List do Agaty Dudy

mb_k

Za Weroniką Ksiażek

 

Co czuły dziewczyny z Bzur, jaki niewyobrażalny strach, kiedy kazano im się obnażyć i wystawić na ciosy? Czy myśli Pani, że ludzie skandujący pod Waszymi oknami mieliby skrupuły, by nie ograbić, nie wypędzić i nie skrzywdzić Pani najbliższych? A może już teraz w Krakowie szczelniej zasłaniacie okna? Niechże Pani stanie choćby w swojej własnej obronie! Bo właśnie budują Wam kolejny stos, a Wy znowu odwracacie oczy

Pani Agato, a może trzeba się było wreszcie odezwać? Jest Pani nieobecną pierwszą damą. Milczy Pani, kiedy łamane są prawa kobiet, kiedy centymetr po centymetrze odbiera się nam naszą wolność i wtłacza w konserwatywne ramki. Nie reaguje Pani, kiedy partia rządząca obraża Pani męża, traktując go jak prywatnego notariusza. Nie odezwała się Pani nawet, kiedy pod Waszymi oknami stała grupa osiłków z transparentami (tych samych, którzy jeszcze kilka tygodni temu przybijali piątki z admiratorami Adolfa Hitlera od wafelków, którzy różnią się od reszty tylko tym, że mieli pecha, bo zostali przyłapani), krzycząc „Duda-Juda, zdejmij jarmułkę” i „Dość wesela, wypierdalać do Izraela!”.

Czy rozumie Pani, że właśnie kazano Pani spakować manatki? Że oni krzyczeli do Pani rodziny, do Pani bliskich, do ludzi, którzy Panią wychowali?

Czy już Pani wie, co mogły czuć żydowskie kobiety na Podlasiu, kiedy wybijano w ich domach szyby? Kiedy w szabas na wsi podrzucano im do izb węże? Kiedy w nocy zatruwano w ich studniach wodę? Kiedy najpierw zaczepiano je na ulicy albo na drodze, później bito albo gwałcono, a potem już zupełnie bezkarnie zabijano?

Oni wszyscy krzyczeli mniej więcej o tym, że to samo chętnie zrobiliby z Panią albo z Pani córką, kiedy tylko dostaną lepszy glejt na przemoc. A Wy daliście im do ręki jeszcze więcej broni, by mogli zacząć Was nią okładać.

Żydowskie kobiety, zamordowane w Bzurach: Gutka, Rywka, Sonia. Może żyłyby, gdyby nazywały się Anna, Elżbieta, Teresa. Było ich ponad dwadzieścia, młodszych i starszych – od dziewczynek w wieku komunijnym po trzydziestoparoletnie. Były pozbawione ochrony swoich mężczyzn, którzy albo już nie żyli, albo wywieziono ich w siną dal. Najpierw trzymano je w piwnicy sołtysa, potem zawieziono na pole i zakatowano. Przedtem wykopano dół i kazano im rozbierać się do majtek.

Bili je pałkami okutymi żelazem. IPN umorzył śledztwo. Polska dowiedziała się o tym w 2016 roku, dzięki determinacji jednego człowieka. Takim ludziom, Pani Agato, właśnie chcecie zamknąć usta. Ale to jest bliżej niż myślicie, to jest na Facebooku, wylewa się z Twittera, triumfuje na koszulce Międlara: „Nie płakałem po Jedwabnem”. Ani antysemickie zbrodnie z dwudziestolecia, ani marzec ‘68 nie potrzebowały wojny. Przemoc nie musi być oficjalnie obleczona w narodowe barwy, by być straszna.

 

Podpisuję sie pod listem i ja.

© Blog Małgorzaty Burzyńskiej-Keller
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci