Blog Małgorzaty Burzyńskiej-Keller

Wpisy

 • środa, 20 maja 2015
 • niedziela, 10 maja 2015
  • no i jak tu nie jechać...

   Do tytułu zainspirowała mnie piosenka z - oczywiście "Kabaretu Starszych Panów"...

   https://www.youtube.com/watch?v=MddOKfKKPPc

    

    

   Przygotowania do wyprawy do Międzyboża, Berdyczowa, a potem ja sama do - Doniecka. Pozostała tam grupa Żydów, którzy są. Są! Niesłychane, warto ich poznać.

   " Nie ma nic bez ryzyka, tylko widz go unika, a kto chce być wewnątrz zdarzeń musi zyc wciąż z bagażem (…) no bo jak tu nie jechać, kiedy dal oczy wabi…. 

   Fotografie z komputera taka mini opowieść o Międzybożu.

    

   Ohel Baal Szem Tova

   i tak dalej. Cudownie jest, powietrze jest.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   niedziela, 10 maja 2015 15:25
 • środa, 29 kwietnia 2015
  • resentymenty

    

   Tak a propos wyborów dyrektorskich TVP.SA, ktore zbliżają się szybkimi krokami :-)

    

   http://www.archiwum.wyborcza.pl/Archiwum/1,0,4489074,20051008LO-DLO,Kto_szefem_lodzkiej_trojki,.html

    

   Jeśli link nieaktywny, wklejcie w pasek zadań, to z Gazety Wyborczej.

   Droga i droga. Jadę, ciągle coś załatwiam, w nocy przeglądam to, czego pisanie na jakiś czas przerwałam, kolejny scenariusz albo czytam zaległe lektury, wspaniała "Obecność" Remigiusza Grzeli, jego dyskretnie i z wielką klasą prowadzone rozmowy, o najbliższych, którzy odeszli. Bardzo ważna lektura.

   Dzisiaj zabawne w jednym z marketów, przy stoisku (uzywa się jeszcze tego wyrazu? "stoisko w super-markecie śmiesznie brzmi) ale wiemy, o co chodzi. Przy "mięsnym" aby nabyć podwawelską dla okolicznych psów i kotów oraz kurę dla zaprzyjaźnionego lisa, żeby ten choć na chwilę przestał dusić kury w sąsiedztwie bo czyni to dosyć okrutnie, a boje się zemsty człowieka. O niego się boję. Zwłaszcza, że w tym wszystkim pojawił sie żbik, to niesłychane zupełnie. Przede mną śliczna dziewczyna okiem starej sklepowej ale pięknie umalowanym, taksuje te mięcha. I mówi tak: ten kawałek schabu. Nie ten - tamten! Tak. - chwilka ciszy - karkówkę. Uhm, tą. I jeszcze żołądeczki, i troszkę serduszek.

   Chyba zobaczyła, ze mnie zamurowało i powiedziała: mam kota, nie moge mu ciągle dawać whiskas. Mieszam. Wywiązała się świetna rozmowa, w wyniku której udzielono mi pomocy w zakupieniu najlepszej kury (nie wiedząc o lisie!). Straszne, tę "mięsne sprawy", wole nie jeśc mięsa, nie jadam w ogóle. Nie nawracam na niejedzenie.

   Byłoby bardzo fajnie gdyby nie pewien pan, który zobowiązał się wobec najwyższych władz religijnych, mając ich nakaz do wypełnienia - wykonał je, miast kulić się za plecami ważnych osób na łonie nieprawym.

   Powietrze jest, cudownie jest. Festiwal Dialogu 4 Kultur objął patronatem film "Kirkut". Będzie spotkanie, będzie wspaniale.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 29 kwietnia 2015 22:46
 • wtorek, 28 kwietnia 2015
  • kwietniowy wschód

    

   … jakoś tak dzisiaj… pierwszy raz od wielu, wielu tygodniach bardzo ładny wieczór i miły. Lekki. Pomyślałam i poczułam, że jednak błysnęło swiatełko, taka przez chwilkę nitka świetlna svarowskiego. Teraz w towarzystkie Wiery Gran, z jej głosem, a za kilka godzin musze intensywnie być w Warszawie. Ostatnio bezsennośc lub słaba-senność sprawia, że wracam do czytania, dużo czytam, do słuchania muzyki, do... życia, choć to wciąż przerywane wybuchami ciągle czegoś, co chciałabym już raz na zawsze i absolutnie skończyć. 

   Bo właśnie dotarłam do błogosławionej sytuacji, jaką pokazał Wojciech Has w "Jak być kochaną" słowo Ostatni ma sens tylko w mowie pogrzebowej. A więc swobodnie piszę "ostatni", i sprawia mi to niebywałą ulgę. Ukojenie. Dzień dobry.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   wtorek, 28 kwietnia 2015 04:09
 • środa, 22 kwietnia 2015
  • stowarzyszenie - pomóżmy sobie !

   Widzę ogromną potrzebę utworzenia stowarzyszenia żydowskich kobiet, stworzenia miejsca w którym mogłyby znaleźć nie tylko psychiczne wsparcie w trudnych, życiowych sytuacjach, a także pomoc, tę dotychczas jakby "tajemną", wynikającą z żydowskiego prawa Halachy, a dotyczącą relacji pomiędzy kobietą, a mężczyzną. Bywają bardzo przykre dla kobiet sytuacje, które na przykład przeszły na judaizm, wzięły religijny ślub i wciąż to on bada księgi, zna biegle język (tak bywa :-) a kobieta - niekoniecznie, inną ma rolę w życiu, inne obowiązki. Czasami uczucie mija i mężczyzna chce rozwodu i kobieta jest w tak zwanej "kropce". Robi to, co jej powiedzą. Wydaje się jej, że musi, a niekoniecznie tak jest w rzeczywistości. Albo mąż znika, nie chce dać rozwodu i ona nie może dać sobie szansy na inny związek z religijnym Zydem, jest tzw. "aguna".

   Rabini w Polsce są zajęci, mają masę pracy, instytucjonalne sprawy na tzw głowie.

   Takie stowarzyszenie dbałoby o prawa kobiet do poznania swoich religijnych ortodoksyjnych obowiązkow i praw, organizowane byłyby spotkania z Dayanami zajmującymi się prawem halachicznym. Kobiety dowiedziałyby się z jakimi sprawami mają prawo zwrócić się na przykład do Beith Din, gdzie on się znajduje, etc.

   Również pomoc dotyczyłaby spraw konwersji czyli przejścia na judaizm. Dotychczas panie przychodziły do gmin żydowskich… do których i tak muszą zgłosić się ale stowarzyszenia czuwałoby nad takimi osobami aby wszystko odbyło się "kosher" Jest naprawdę dużo problemów, zapraszam !

    

   https://www.facebook.com/groups/1586125091659607/?pnref=story

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 22 kwietnia 2015 03:18
 • wtorek, 21 kwietnia 2015
  • nowosci...

    

    

    

   Zapraszam! :-)

    

   https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Ochrony-Dziedzictwa-Kultury-Zydow-Wspolne-Korzenie/726048394153988?pnref=story

    

   No i Kantor! Czytajcie…. czytajcie...

    

   http://wyborcza.pl/1,75475,17770607,Corka_Kantora__Rozmowa_z_Dorota_Krakowska.html

    

   wklejajcie w pasek zadań, po prostu.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 kwietnia 2015 17:41
 • środa, 08 kwietnia 2015
  • "nie boje się bezsennych nocy" J.Hen

    

   "Obecnie nie ma sie z kim przyjaźnić" Czechow

   Jakoś ostatnio potrzebuję mniej snu, zdrzemnęłam się w ciągu dnia i przeszła cala noc na przeglądaniu ujęć drohobyckich.  

   Czechow w "Nieciekawej Historii' (znakomita adaptacja tekstu Wojciecha Hasa)  ładnie zaczyna opowiadanie monologiem profesora o bezsenności… gdyby zapytano mnie co stanowi obecnie zasadniczy element mojego istnienia, bez wahania odpowiedziałbym bezsenność…. godzinami tkwię w bezruchu, staram się i staram się o niczym nie myśleć, nie odczuwać… żadnych pragnień… bezwiednie przechodzę do wspomnień…"  

   Tu już godzina plus, ptaki rozrabiają i nie zapowiada się dzień ciepły tylko taki sobie, sredni. Bardzo dziękuję za zaproszenie na spotkanie z panią Julią Hartwig ale nie przebrnę do Warszawy, za daleko. Bardzo cenię sobie jej uważną poezję, niezwykłe, delikatnie nizane słowa z bagażem istotnego znaczenia. Osoba, kobieta, poetka - niezwykła.

   Krzysztof Warlikowski został honorowym mieszkańcem Palermo i to wydarzenie skłania do - niestety niewesołej - refleksji. Czemu nasi wspaniali, nie są w Polsce odpowiednio honorowani, nie stwarza się im warunków do pracy… Tadeusz Kantor fetowany za granicą, postrzegany byl jako dziwak w kraju, a teraz przy okazji jego urodzin już nagłówki w gazetach, z którymi chciałabym się nadal liczyć wyrżnęły nagłówki : Kantor przyznawał się ze czerpie ze śmietnika. Albo "byłby popularniejszy gdyby żył od Magdy Gessler, Pudelek rozpisywałby się o nim". Czy ci ludzie, po studiach, młodzi mają jakiś potrąconych nauczycieli? potem znajduja pracę i wypisują takie bzdury bez zrozumienia, dowcipu, wiedzy i puenty.

   Słyszę Bartosz Konopka przypomni w filmie dokumentalnym, kim był KANTOR. Zobaczymy. najlepsze realizacje to filmy Andrzeja Sapiji! No dobrze, niech i tak będzie.

   Film:

    

   https://www.youtube.com/watch?v=Th0ZX0TK8mA

    

   O Warlikowskim:

    

   http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/199955.html

    

   bardzo pochmurno, może z rozkwitem dnia przebije się trochę słońca. Przy mnie poezje Norwida i cisza. I radio, jedynka, dwójka. No i herbata z cytryną. Koc ciepły...

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 08 kwietnia 2015 05:47
 • piątek, 03 kwietnia 2015
  • Ukraina, Bruno Schulz, Przyjaciele...

    

   Jesteśmy w Drohobyczu i realizujemy materiał o Poecie i poezji tego miejsca. Jest nieslychanie. Drohobycz zmienił się bardzo, Lvov - nie mam słów! Mnóstwo kafejek, kawiarni, restauracji, odnowionych kamienic, miejsc niezwykłych, z klimatem właściwym tylko tym miejscom.

   Dziękuję Bartlomiejowi Michalowskiemu, który jako pierwszy dał mi ten ruah, żeby pokonać pojawiające się na horyzoncie trudności, a potem Dorocie i Wojtkowi Nowakowskim z Lublina, którzy pojechali ze mną i sprzętem, Grzegorzowi Józewczukowi, Wierze Maniok, Leonidowi Goldbergowi, Josifowi Karpinowi ! Bez Was nie powstałby ten materiał. Wspaniała podróż, przygoda i praca, ludzie, którzy z niezwykłą, wzruszającą i budzącą respekt pasją robią to, co robią, kochają to miejsce i Schulza, organizują Festiwale, wykłady, performance, w planach - imponujące projekty.

   Josif Karpin dzierży pieczę nad synagogą w Drohobyczu, odkryto polichromie, jest przeprowadzany remont, to nie jest łatwe… ale - idzie robota do przodu. Prosto piszę, tak należy.

   O każdej z tych osób mogłabym zrobić film, - tacy są. TACY!

   Tu na Portalu maydan napisano o nas, Lonia - dzięki!

   http://maydan.drohobych.net/?p=33980

    

    

   fot. Dorota Nowakowska

    

   Syngoga w Zolkwi

   foto z telefonu

    

   Ta podróz to pierwszy krok do podróży na Wschod ;-)

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   piątek, 03 kwietnia 2015 00:05
 • piątek, 27 marca 2015
  • jeszcze Purim...

    

   Dzisiaj w telewizyjnej Dwójce

   Program TVP "Rabina Schudricha przygotowania do Purim"

    

   o godzinie 13:25

   Rozmowa z Naczelnym Rabinem RP Michaelem Schudrichem oraz relacja z przygotowania do święta Purim oraz Czytanie Księgi Estery - Megillat Ester. Święto to ma charakter karnawału i dlatego uczestnicy modlitw zwykle przebierają się w stroje, jakie im do serca i gustu przypadną. Estera, żona króla Achaszwerosza ratuje od zguby naród żydowski, robi to z niesłychaną dyplomacją i osiąga zwycięstwo. Ciemiężycielem Zydów jest Haman - ktorego imię zagłuszane jest tradycyjnie kołatkami...

    

    

    

   

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   piątek, 27 marca 2015 01:02
 • środa, 18 marca 2015
  • Material tvp purim

    

   Pomiędzy podrozami, a montazem chce podziekowac Gminie Zydowskiej w Warszawie za miłe przyjęcie Ekipy naszej TVP i pomoc przy rejestracji święta Purim!

   Montuję ten obraz naprawdę z pogodą i radością. Emotikon smiMontuję duży materiał, w pięknej synagodze, z dużą ilością Zydow, co bardzo miłe, megille czyta rabin Michael Schudrich, nad kuchnia panuje niesamowita Cejtel i Menachem Bramson, jest uśmiech, uroda miejsca i nareszcie, po latach, nie słysze powtarzających się, wciąż tych samych "dowcipów" z filmow Barei (kocham ale ile można!) "Misia", rymowanek o Łosiach i piosenki o babilonie z repertuaru Boney M., nie widze zgryźliwych twarzy, ktore milcza, słyszac pytanie do siebie i nie słyszę wiecznej krytyki całej reszty spol. zydowskiej w kraju jakze naszym ojczystym ! Emotikon  Może w koncu usłysze ale w innym wykonaniu!!! co jest bezcenne.

   Pomiędzy podroza a montazem chce podziekowac Gminie Zydowskiej w Warszawie za miłe przyjęcie Ekipy naszej TVP i pomoc przy rejestracji święta Purim. Montuję ten obraz z pogodą i radością, naprawdę, duży materiał, w pięknej synagodze, z dużą ilością Zydow, sliczne dziewczyny, co bardzo miłe, megille czyta rabin Michael Schudrich, nad kulinariami panuje niesamowita Cejtel Bramson, jest uśmiech, uroda miejsca i nareszcie, po latach, nie słysze powtarzających się, wciąż tych samych "dowcipów" z filmow Barei (kocham ale ile można!) "Misia", rymowanek o Łosiach i piosenki o babilonie z repertuaru Boney M., nie widze zgryźliwych twarzy, ktore milcza, słyszac pytanie do siebie i nie słyszę wiecznej krytyki całej reszty spol. zydowskiej w kraju jakze naszym ojczystym ! Emotikon smile

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   mb_k
   Czas publikacji:
   środa, 18 marca 2015 02:11